Kongre Başkanından Davet

Değerli meslektaşlarımız,

Türk Gastroenteroloji Derneği  ‘yüz yüze’ yapılan 36 kongreden sonra pandemi nedeniyle 37 kongresini sanal ortamda yapmak zorunda kaldı. Bu kongre hepimiz tarafından çok başarılı olarak nitelendirilmesine rağmen, herkesin hemfikir olduğu şey sanal kongrenin birbirimize ‘dokunabildiğimiz’ kongrelerin yerini tutamayacağıydı. Türk Gastroenteroloji Derneği yönetim kurulu koşulların düzeleceği öngörüsüyle 38. Ulusal Gastroenteroloji Haftasını 16-21 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya, Susesi Otel’de yapmaya karar vererek kongremizin bilimsel içeriğini oluşturma görevini de bize verdi. Kongre düzenleme kurulu adına kendilerine teşekkür ediyor ve başarılı bir kongre düzenlemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı söylemek istiyorum.

Bilindiği üzere Ulusal Gastroenteroloji Haftası, mesleki ve bilimsel açıdan son gelişmelerin konuşulması ve tartışılması için tüm meslektaşlarımızı bir araya getiren en önemli platform.  Bu nedenle önceliğimiz siz katılımcılara alanlarında deneyimli Türk ve yabancı konuşmacılar tarafından sunulacak bilimsel, kaliteli ve güncelbir program hazırlamaktır. Bu amaçla öyle konu ve konuşmacı seçimleri yapacağız ki diğer oda(lar)da ki toplantıları kaçırdığınıza ne kadar üzülürseniz, kendimizi o kadar başarılı sayacağız.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi kongremizden bir gün önce kurs günümüz olacak. Prof. Dr. Altay Çelebi’nin başkanı olduğu bir kursun yanı sıra, Gastroenteroloji Cerrahisi ile birlikte her iki disiplini de ilgilendiren ortak bir kurs gastroenterologlar ve gastroenteroloji cerrahlarının ilgisine sunulacak.

Paneller, konferanslar, interaktif oturumların yanısıra uzmanıyla yapılacak kahvaltı oturumları, canlı yayınlar, US, motilite, ERCP ve ESD atölyeleri, gün boyu izlenebilecek videolar, gastropatoloji toplantıları, sözlü bildiriler, asılı posterlerin başında yapılacak poster sunumları, uydu sempozyumları, zengin sosyal program ve sektör katılımcılarının etkinlikleri ile cıvıl cıvıl bir kongre ortamı yaratmaya gayret edeceğiz. Ulusal Gastroenteroloji Cerrahisi Kongresi ve Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri toplantısına katılacak katılımcılarla beraber sizlerin aktif katılımının kongre ortamını bir düğün yerine çevireceğine inanıyoruz.

Bu kongrede en büyük hedeflerimizden biri kongrenin eski yıllarda olduğu gibi (bana göre kaybolmuş olan) klinikler arası bir yarışma ortamına dönüşmesidir. Bugünden ‘Ulusal Gastroenteroloji Haftasına hangi bildirilerle gideceğiz?’ toplantılarınızı yapmanızı istiyoruz. Bu anlamda sözlü bildirilere özel bir önem vereceğiz. Böylece hangi klinikte, kim neyle uğraşıyor bilmek-öğrenmek istiyoruz.

Özel bir davetim de genç arkadaşlarımıza… Halen uzmanlık eğitimini alan ve yakın zamanda uzman olmuş arkadaşlarımız için Ulusal Gastroenteroloji Haftasının özel bir yeri olduğuna inanıyorum. Uzmanlık eğitimini aldığınız yerde yapılanların dışında ‘gastroenteroloji alanında başka neler var, ülkemizin diğer kliniklerinde nelerle uğraşılıyor?’ gibi sorulara cevap bulacak ve kendi eksiklerinizi görme ve bir ölçüde de olsa tamamlama fırsatı bulacaksınız. Gastroenteroloji camiasındaki ‘hocaları’ tanıyacak ve kendinize rol modeller seçeceksiniz. Aynı zamanda gastroenteroloji camiası da Türk Gastroenterolojisinin geleceği olan sizleri tanıma fırsatı bulacak. Bu nedenlerle kongrenin esasında büyük oranda sizler için yapıldığını bilmenizi ve geniş bir katılım sağlamanızı istiyoruz.

Bana göre her kongre, düzenleyen ekibin o bilimsel disipline bakışını yansıtır. Bu kongre de mutlaka böyle olacak; bizleri (düzenleyenleri) yansıtacak. Bu anlamda kongrede yapılanlar, seçilen konular ve konuşmacılar doğru ya da yanlış, iyi ya da kötü şeklinde algılanmamalı. Tamamen düzenleyenlerin seçimi olarak kabul edilmeli. Sonuçta kongrenin başarılı olup olmadığı bittiğinde katılımcıların düşünceleri ile belli olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle sizleri Türk Gastroenteroloji Derneğinin 16-21 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya, Susesi Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceği 38. Ulusal Gastroenteroloji Haftası’na davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Kongre düzenleme kurulu adına

Prof. Dr. Erkan Parlak
Kongre Başkanı